poniedziałek, 24 wrzesień 2018 10:22

Sakrament małżeństwa

Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta stanowią między sobą wewnętrzną wspólnotę życia i miłości, powstało z woli Stwórcy, który wyposażył je we własne prawa. Z natury jest ono nastawione na dobro współmałżonków, a także na zrodzenie i wychowanie potomstwa. Małżeństwo ochrzczonych zostało podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.

Narzeczeni pragnący zawrzeć związek małżeński zgłaszają się do Kancelarii na trzy miesiące przed planowaną uroczystością.

Dokumenty wymagane do zawarcia sakramentu małżeństwa:

- metryka chrztu (z datą nieprzekraczającą 3 miesięcy od jej wydania,
- świadectwo z wyszczególnioną oceną z katechezy z zakresu szkoły ponadpodstawowej (liceum, technikum, szkoła zawodowa),
- zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej,
- informacja o bierzmowaniu, jeżeli osoba przyjęła sakrament bierzmowania, a fakt ten nie jest odnotowany w metryce chrztu, uzyskuje potwierdzenie przyjęcia tego sakramentu z parafii, w której została bierzmowana,
- dowody osobiste,
- w wypadku wdowców - odpis aktu zgonu współmałżonka,
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (gdy małżonkowie chcą aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny,
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (ważne trzy miesiące).