poniedziałek, 24 wrzesień 2018 10:24

Pogrzeb katolicki

Kościół, który jak matka nosił sakramentalnie w swoim łonie chrześcijanina podczas jego ziemskiej pielgrzymki, towarzyszy mu na końcu jego drogi, by oddać go "w ręce Ojca". Ofiaruje on Ojcu, w Chrystusie, dziecko Jego łaski i w nadziei składa w ziemi zasiew ciała, które zmartwychwstanie w chwale (Por. 1 Kor 15, 42-44). Ofiarowanie to dokonuje się w pełni w czasie celebracji Ofiary eucharystycznej. Błogosławieństwa, które ją poprzedzają i po niej następują, są sakramentaliami (KKK 1683).

Zasady postępowania w wypadku pogrzebu:
- pogrzeb należy zgłosić w Parafii ostatniego zamieszkania osoby zmarłej,
- krewni osoby zmarłej, zamieszkałej na terenie innej Parafii niż Borki powinny przynieść od Proboszcza miejsca zgodę na pochowanie w naszej Parafii,
- w wyjątkowych sytuacjach można wynająć inny kościół albo kaplicę cmentarną celem odprawienia Mszy Świętej pogrzebowej,
- jeżeli osoba zmarła nie zamieszkiwała na terenie parafii Borki trzeba dostarczyć z parafii zamieszkania (lub miejsca przebywania hospicjum, dom starości) zaświadczenie od kapłana, że osoba była wierząca, i że może być pochowana zgodnie z rytuałem katolickim.

Dokumenty wymagane przy zgłoszeniu pogrzebu:
- karta zgonu (wydana przez lekarza),
- odpis aktu zgonu wydany przez Urząd Stanu Cywilnego,
- zaświadczenie o przyjęciu Sakramentu Chorych (Spowiedzi, Komunii Św.) wydane przez duszpasterza lub kapelana szpitala.

Zmarłego należy także otoczyć modlitewną pamięcią także po pogrzebie, na przykład poprzez:
- Msze święte w 7. i 30. dzień po śmierci,
- Msze święte w rocznicę śmierci,
- Msze święte w dzień imienin, urodzin, itp.
- wypominki listopadowe i całoroczne.

poniedziałek, 24 wrzesień 2018 10:22

Sakrament małżeństwa

Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta stanowią między sobą wewnętrzną wspólnotę życia i miłości, powstało z woli Stwórcy, który wyposażył je we własne prawa. Z natury jest ono nastawione na dobro współmałżonków, a także na zrodzenie i wychowanie potomstwa. Małżeństwo ochrzczonych zostało podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.

Narzeczeni pragnący zawrzeć związek małżeński zgłaszają się do Kancelarii na trzy miesiące przed planowaną uroczystością.

Dokumenty wymagane do zawarcia sakramentu małżeństwa:

- metryka chrztu (z datą nieprzekraczającą 3 miesięcy od jej wydania,
- świadectwo z wyszczególnioną oceną z katechezy z zakresu szkoły ponadpodstawowej (liceum, technikum, szkoła zawodowa),
- zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej,
- informacja o bierzmowaniu, jeżeli osoba przyjęła sakrament bierzmowania, a fakt ten nie jest odnotowany w metryce chrztu, uzyskuje potwierdzenie przyjęcia tego sakramentu z parafii, w której została bierzmowana,
- dowody osobiste,
- w wypadku wdowców - odpis aktu zgonu współmałżonka,
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (gdy małżonkowie chcą aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny,
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (ważne trzy miesiące).

poniedziałek, 24 wrzesień 2018 10:21

Sakrament chrztu

Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania - KKK 1213.

[Chrzcielnica-Borki] Ważne:

1. Rodzice dziecka najpóźniej na tydzień przed planowaną uroczystością zgłaszają w Kancelarii dziecko do chrztu.

2. Rodzice wybierają i podają potrzebne dane Rodziców chrzestnych. Zarówno Rodziców dziecka, jak też Rodziców chrzestnych obowiązuje Spowiedź święta.

3. Wymgane dokumenty:
- odpis metryki urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego,
- Rodzice chrzestni powinni przedstawić konieczne zaświadczenie od swojego Księdza Proboszcza.

poniedziałek, 24 wrzesień 2018 10:20

Czynna:

- codziennie po rannej Mszy Świętej,

- w środę i piątek po Mszy Świętej wieczornej (w sprawach małżeńskich),

- w sprawach nagłych o każdej porze.

W niedziele i święta kancelaria nieczynna.