Liturgiczna Służba Ołtarza

Dojrzewanie w posługiwaniu liturgicznym jest związane z odkrywaniem i przyjmowaniem jednej z trzech rodzajów czynności: służba przy stole słowa, służba przy stole chleba lub służba przez muzykę i śpiew. Zadania te mogą podejmować, oprócz lektora, kantora i akolity, odpowiednio przygotowane osoby i zespoły, przez śpiewanie psalmu responsoryjnego, odczytywanie wezwań modli-twy powszechnej, niesienie świec, krzyża i innych znaków, a także wykonywanie zadań zespołu śpiewaczego. – Konferencja Episkopatu Polski Dyrektorium Duszpasterstwa Służby Liturgicznej.

W ramach stopni ministranckich przewidziane jest szkolenie według poszczególnych funkcji liturgicznych:

Parafialna Szkoła Ministranta

Lp.StopieńFunkcje
1.KandydatKandydat
2.Choralista (ministrant)Ministrant
3.Ministrant światłaMinistrant światła
4.Ministrant księgiMinistrant krzyża,
Ministrant Księgi
5.Ministrant ołtarzaMinistrant wody,
Ministrant kadzidła,
Ministrant ołtarza

Stopnie szkoleniowe wśród lektorów:

Dekanalna Szkoła Lektora1.Kurs na ministranta słowa Bożego
Ministrant słowa Bożego (lektor)
Diecezjalna Szkoła Ceremoniarza
i Animatora
2.Ceremoniarz
3.Animator

ks. G. Rzeźwicki, „Od kandydata przez stopnie ministranta, funkcję lektora i ceremoniarza do animatora”

Spotkania ministrantów odbywają się w każdą środę o 17.00, a spotkania lektorów w każdy czwartek po Mszy świętej wieczornej.