poniedziałek, 24 wrzesień 2018 10:15

Liturgiczna Służba Ołtarza

Dojrzewanie w posługiwaniu liturgicznym jest związane z odkrywaniem i przyjmowaniem jednej z trzech rodzajów czynności: służba przy stole słowa, służba przy stole chleba lub służba przez muzykę i śpiew. Zadania te mogą podejmować, oprócz lektora, kantora i akolity, odpowiednio przygotowane osoby i zespoły, przez śpiewanie psalmu responsoryjnego, odczytywanie wezwań modli-twy powszechnej, niesienie świec, krzyża i innych znaków, a także wykonywanie zadań zespołu śpiewaczego. - Konferencja Episkopatu Polski Dyrektorium Duszpasterstwa Służby Liturgicznej.

W ramach stopni ministranckich przewidziane jest szkolenie według poszczególnych funkcji liturgicznych:

Parafialna Szkoła Ministranta

Lp.
Stopień
Funkcje
1.
Kandydat Kandydat
2.
Choralista (ministrant) Ministrant
3.
Ministrant światła Ministrant światła
4.
Ministrant księgi Ministrant krzyża
Ministrant księgi
5.
Ministrant ołtarza Ministrant wody
Ministrant kadzidła
Ministrant ołtarza

Stopnie szkoleniowe wśród lektorów:

Dekanalna
Lektora
1.
Kurs na ministranta słowa Bożego
Ministrant słowa Bożego (lektor)
Diecezjalna
Szkoła Ceremoniarza
i Animatora
2.
Ceremoniarz
3.
Animator

Szerzej: ks. G. Rzeźwicki, "Od kandydata przez stopnie ministranta, funkcję lektora i ceremoniarza do animatora"

Spotkania ministrantów odbywają się w każdą środę o 17.00, a spotkania lektorów w każdy czwartek po Mszy świętej wieczornej.