poniedziałek, 24 wrzesień 2018 10:18

[Caritas Diecezji Tarnowskiej] Caritas Diecezji Tarnowskiej to organizacja powstała pod koniec okresu międzywojennego (1 marca 1937 r.), dekretem ks. bpa Franciszka Lisowskiego, który ją erygował i nadał jej osobowość prawną. Okres II wojny światowej to czas rozwoju działalności tej organizacji. Po wojnie jej głównym zadaniem była pomoc rodzinom w odbudowie domów z wojennej pożogi. W 1950 roku władze komunistyczne rozwiązały organizację. Caritas jednak nadal prężnie działała w ramach dekanatów i parafii niosąc pomoc potrzebującym. Reaktywacji Caritas Diecezji Tarnowskiej dokonał ks. abp. Jerzy Ablewicz 8 grudnia 1989 roku.

Caritas posiada w naszej diecezji 6 domów, 6 świetlic dla dzieci i młodzieży, prowadzi 14 kuchni dla ubogich, posiada swoje oddziały w ponad 400 parafiach, w których działa 4,5 tys. wolontariuszy oraz 150 Szkolnych Kół Caritas, zrzeszających 3 tysiące osób.

poniedziałek, 24 wrzesień 2018 10:17

Dziewczęca Służba Maryjna

Dziewczęca Służba Maryjna to program realizowany dla podniesienia poziomu moralnego i duchowego dziewcząt. Program zawiera się w czterech ideach przewodnich:

1. Pierwszy poziom - Maryja - rodzina i dom - skupia się na Bożym wezwaniu i koncentruje się na treściach teologicznych.

2. Drugi poziom - Serce Jezusa, miłość, wynagrodzenie i duch ofiary.

3. Trzeci poziom - Wspólnota Kościoła Chrystusowego - liturgia i misje - wprowadza poznane idee na poziom egzystencjalny.

4. Świat stworzony i odkupiony - radość dzieci Bożych w pracy i zabawie.

Szerzej: G. Brożek, "Być jak Maryja"

Spotkania dziewcząt pragnących uczestniczyć w pracach DSM-u w ramach scholi parafialnej, mają miejsce w każdą sobotę o godz. 10.00. Serdecznie zapraszamy!

poniedziałek, 24 wrzesień 2018 10:15

Liturgiczna Służba Ołtarza

Dojrzewanie w posługiwaniu liturgicznym jest związane z odkrywaniem i przyjmowaniem jednej z trzech rodzajów czynności: służba przy stole słowa, służba przy stole chleba lub służba przez muzykę i śpiew. Zadania te mogą podejmować, oprócz lektora, kantora i akolity, odpowiednio przygotowane osoby i zespoły, przez śpiewanie psalmu responsoryjnego, odczytywanie wezwań modli-twy powszechnej, niesienie świec, krzyża i innych znaków, a także wykonywanie zadań zespołu śpiewaczego. - Konferencja Episkopatu Polski Dyrektorium Duszpasterstwa Służby Liturgicznej.

W ramach stopni ministranckich przewidziane jest szkolenie według poszczególnych funkcji liturgicznych:

Parafialna Szkoła Ministranta

Lp.
Stopień
Funkcje
1.
Kandydat Kandydat
2.
Choralista (ministrant) Ministrant
3.
Ministrant światła Ministrant światła
4.
Ministrant księgi Ministrant krzyża
Ministrant księgi
5.
Ministrant ołtarza Ministrant wody
Ministrant kadzidła
Ministrant ołtarza

Stopnie szkoleniowe wśród lektorów:

Dekanalna
Lektora
1.
Kurs na ministranta słowa Bożego
Ministrant słowa Bożego (lektor)
Diecezjalna
Szkoła Ceremoniarza
i Animatora
2.
Ceremoniarz
3.
Animator

Szerzej: ks. G. Rzeźwicki, "Od kandydata przez stopnie ministranta, funkcję lektora i ceremoniarza do animatora"

Spotkania ministrantów odbywają się w każdą środę o 17.00, a spotkania lektorów w każdy czwartek po Mszy świętej wieczornej.

poniedziałek, 24 wrzesień 2018 10:12

Rycerstwo Pani Fatimskiej

Wśród różnych Grup modlitewnych działających przy Sanktuarium, istnieje także Parafialna Wspólnota Modlitewna Rycerstwa Pani Fatimskiej. Jej głównym zadanie polega na tym, by poprzez udział w nabożeństwach I sobót miesiąca i codzienną modlitwę wypraszać łaski potrzebne całej Parafii (zwłaszcza zatwardziałym grzesznikom, chorym, cierpiącym, dzieciom, młodzieży i wszystkim rodzinom, a także nowe powołania kapłańskie i zakonne). Wspólnota ta otacza także swą modlitewną troską Kościół powszechny, zwłaszcza Ojca świętego, Ojczyznę i cały świat. Wynagradza również Bogu i Niepokalanemu Sercu Maryi wszystkie grzechy popełnione w naszych rodzinach, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie.

Hasło Rycerstwa Pani Fatimskiej stanowią słowa Najświętszej Maryi Panny z Fatimy z dnia 19 VII 1917 r.: "Módlcie się, módlcie się wiele, czyńcie ofiary za grzeszników".

Modlitwa codzienna Rycerstwa Pani Fatimskiej:

"O Boże mój, wierzę w Ciebie, uwielbiam Ciebie, ufam Tobie i miłuję Ciebie. Proszę Cię o przebaczenie dla tych, którzy w Ciebie nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, Tobie nie ufają i Ciebie nie miłują."

Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo (3x), Chwała Ojcu, O mój Jezu, Pod Twoją obronę.

Pani Fatimska prosimy Cię niech Twoje Niepokalane Serce będzie naszym schronieniem i drogą prowadzącą nas do Boga. Amen.

poniedziałek, 24 wrzesień 2018 09:59

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

"Przy naszej Parafii działa Katolickie Stowarzyszenie Mlodzieży Diecezji Tarnowskiej Oddział Borki. Grupę tworzy kilkanaście osób. Spotkania odbywają sie w każdy piątek o godz. 19.00. Zapraszamy."